Stůl kolem katedrály

Takřka po třech letech po konání dlouhého stolu na Karlově mostě jsme se s naším spolkem Piána na ulici rozhodli potkat se u další společné tabule. Tentokrát v samém historickém srdci české státnosti - na Pražském hradě.
Na mostě jsme skrze pět set metrů dlouhé ubrusové čáry spojili dva břehy Vltavy. V černu roku 2023 jsme zase kolem katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha postavili asi čtyři sta metrů dlouhý stůl, který vykreslil tvar srdce.
Stůl jsme prostřeli bílým ubrusem a ozdobili květinami. Nepřipravovali jsme žádné občerstvení. Každý si doma napekl buchty nebo připravil pomazánky, naplnil piknikový košík a u stolu pak nabídl svému spolusedícímu sousedovi.
Jediným programem byli jen lidé, kteří přišli.
Zorganizovali jsme tento stůl jako jakýsi symbol nové otevřenosti Pražského hradu. Jako symbol pospolitosti. Stejně jako se na Karlově mostě mohly sejít oba břehy Pražanů, ale i názorových odpůrců, tak i na Hrad jsme zvali kohokoliv. Lidé spolu nemusí souhlasit, ale mohou spolu zasednout ke společné tabuli.
K tabuli ve tvaru srdce. Kolem srdce české země. Asi to srdce uviděli pouze ptáci. Ale skutečnost, že se takový tvar vytvořil,  vyjevil, může mít nějaký skrytý dosah.
Stůl je odvěkým symbolem. Podepisovaly se na něm smlouvy, žádalo se u nich o ruku, scházela se rodina, rodily se děti. A postavením tohoto stolu kolem katedrály jsme umožnili lidem zažít si tento prostor nově. Lidé mohli více vnímat úžasnou architekturu a vůbec atmosféru celého místa.
Rádi bychom tyto dlouhé stoly organizovali každý rok. Vždy na jiném místě v Praze (např. na Staroměstském náměstí, na Nuselském mostě), ale i v jiných městech České republiky.
Děkujeme Kanceláři prezidenta republiky a Správě Pražského hradu za laskavou podporu této akce 💗