Střecha Lucerny

Střechy jsou místem, kam se většinou dostanou jenom kominíci a izolatéři. I střecha na Paláci Lucerna byla takřka po sto let prázdná a nesloužila původnímu účelu, k setkávání lidí. Stavitel Lucerny "dědeček" Vácslav Havel stavěl tento palác, aby pozvedl velkoměstský ráz Prahy.

V roce 2015 nás seznámil Jan Bárta s paní Havlovou, která provozuje Farmu Košík. Líbila se ji myšlenka na ozelenění teras. Společně s architektem Petrem Hájkem se nám podařilo prostor rekonstruovat a pokrýt jej 1000 m2 paluby ze slezkého modřínu. Trochu to připomíná sedmý div světa Visuté zahrady Semiramidiny. Anebo zaoceánský parník, razící si cestu v bouři dalších budov.

Vystoupáte výtahem páteremnosterem a ocitnete se na jakémsi novodobém náměstí, s městem jako na dlani. Někdy slouží jako korzovací vyhlídka. Jindy se promění v prostor výstavy o rodině Havlových a budově Lucerny. Cvičí se tu jóga. Konají se koncerty Ivy Bittové a Dana Bárty za východu slunce. Náš nejznámější operní pěvec Adam Plachetka zpívá Mozartovu operu Johndovany hostům, ležícím ve společenském oblečení ve vanou s vodou. Světoznámý muzikant Avishai Cohen si nechá přistěhovat Steinway a odehraje zde za zapadajícím sluncem za Pražským hradem koncert.

www.strechalucerny.cz

www.facebook.com/strechalucerny

Instagram Střecha Lucerny